BTU Nedir?

BTU Nedir ?

Klimalar, neredeyse tüm yaşam alanlarında kullanılan ürünlerdir. Kullanımı oldukça işlevsel ve yaygın olan bu ürünler, performanslarına ve özelliklerine göre sınıflandırılabilir. Btu yani British Termal Unit, sıcaklığı yükseltmek için gereken enerji miktarına denir. Bir libre su sıcaklığını 63 Fahrenheit'den 1 derece yükseltip 64'e getirmek için gereken enerji miktarıdır. Bu tanımın geçerli olması için 1 atmosferik basınç altında ölçüm yapılması gerekir. Genellikle 12000 btu klima çeşitleri yaygın olarak kullanılan türdür.

Klima Seçerken Neden Btu'ya Dikkat Etmelisiniz?

Her mevsim kolaylıkla kullanılan klimalar, insan yaşamının vazgeçilmezlerinden birisi. Kışın ısınma için, yazın ise serinleme için kullanılan klimalar, kullanıcılarına birçok yönden avantaj sağlar. Ancak daha doğru bir iklimlendirme sağlayabilmek için klima tercihinde bulunurken göz önünde bulundurmanız gereken bazı unsurlar ve özellikler vardır. Bunlardan birisi de, klimanın btu performansıdır. Klimanın ısıtma ve soğutma performansı ile doğrudan ilişkili olan btu birimi, ne kadar yüksek ise klimanızın performansı da o kadar yüksek olacaktır. Klimaların ortamı ısıtması ve soğutması btu oranı ile sağlanır. Klimalarda genellikle kullanılan btu değerleri ise aşağıdaki şekildedir:

  • 24000 Btu klima,
  • 18000 Btu klima,
  • 12000 Btu Klima

Yüksek btu her zaman iyi anlamına da gelmeyebilir. Önemli olan yüksek değerler değil, ortamın gerektirdiği btu değerine sahip bir klima seçiminde bulunmaktır. Yüksek btu değerinin bazı durumlarda yüksek enerji tüketimi ve israf anlamına da gelebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Klima Btu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Klima kapasite hesabı, ancak uzman kişiler tarafından yapılan keşifler sonucunda net olarak belirlenebilir. Her mekan için bu değer farklılık gösterir. Klimaların performanslarını ve ısıtma soğutma hızını belirleyen btu değerinin ölçüm ve hesaplamasının formülü vardır. Klima btu değerleri, bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Pek çok etken de bu değeri değiştirir. Kısacası formülü;

Soğutma ihtiyacı (btu) = Bulunulan bölgenin katsayısı x Soğutulacak alan

olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra, oda metrekaresini 2,2'ye bölerek 1000 ile çarparsanız ihtiyacınız olan miktarı bulabilirsiniz. Klimayı kullanacak kişi sayısı 4'ün üzerinde ise, her fazladan kişi için bulunan değere 600 btu daha eklenmelidir. Örnek vermek gerekirse; 12000 btu klima etki alanını şu şekilde hesaplayabiliriz (m²=12000×2,2/1000) hesaplaması yapılınca 12000 btu klima ortalama olarak 19 metrekareden 26 metrekareye kadar alanı etkiler. Bölgelere göre katsayı miktarları farklıdır. Bölgelerin katsayıları;

  • Marmara Bölgesi 385
  • Akdeniz Bölgesi 445
  • Ege Bölgesi 423
  • Karadeniz Bölgesi 385
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi 462
  • İç Anadolu Bölgesi 346
  • Doğu Anadolu Bölgesi 308

olarak hesaba dahil edilir. Kesin ve net sonuçlar için uzman ekipler tarafından yapılan keşifler ve hesaplamalar değerlendirilmelidir. Bu coğrafyalarda herhangi bir bölgede ideal bir değer arıyorsanız 12000 btu klima seçeneklerine göz atabilirsiniz.

12000 Btu Klima Isıtma ve Soğutma Performansı

Teknolojinin gelişmesi, klimaları daha yaygın ve ulaşılabilir hale getirdi. Yüksek verim ve performansın yanında tasarruf imkanı da sağlayan klimalarla her mevsim ısınma ve serinleme ihtiyacınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Özetle, farklı btu performansındaki klimaların etki alanları ve bu alanlardaki etkinlikleri farklıdır. 12000 btu klima orta derecede bir klimadır. Evlerde ve standart büyüklükteki ortamlarda kullanıma uygundur. Btu hesaplama işlemi yapılınca 12000 btu klima 19,8 metrekare alan ve 26,4 metrekare alanlarda etki kapasitesini sürdürdüğünü görebilirsiniz. Genellikle duvar tipi türünde görebileceğiniz 12000 btu değerindeki bu klimalar, enerji tasarruflu seçenekleri ile kullanıcılara sunulur.

Geniş ürün yelpazesi ve dayanıklı klimaları, FujiPlus çatısı altında güvenle tercih edebilirsiniz. Duvar tipi FujiPlus klimaları, A++ ve daha yüksek enerji tasarruflu seçenekler arasından rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Her mevsim konfor için yaşam alanınıza uygun, farklı tasarımda ve boyutlardaki seçenekleri ile klima siparişinizi 12000 btu klima modelleri arasından Fujiplus ile hemen oluşturabilirsiniz.

 

Nevnes Digital AjansTCO Software