Split Klima Nedir?

Split Klima Nedir?

Yazın serinleten, kışın ise ısıtan klimaların çeşitleri birbirinden farklı sistemlere sahiptir. Yaşam alanlarında iklim koşullarına uygun olarak konfor yaratan klimalar, gelişen teknolojileri sistemlerine zaman içerisinde kolaylıkla adapte etmektedir. Teknoloji harikası split klimalar, işte tam olarak bu ileri teknolojiler kullanılarak üretilen ürünlerdir. Hava akımının iç ünite ile birlikte ortama aktarılması ile ısınma ya da soğutma esasına göre çalışan klimalardır. Dış ve iç ünite olmak üzere iki bölümden oluşan bu klimalar, iç ünite sayısına göre zaman zaman farklı isimlerle adlandırılabilir. Tek iç üniteye sahip olan modeller mono split, birden çok iç üniteye sahip olanları ise multi split olarak tanımlanır. Duvar tipi olan modeller ise genellikle ev içi kullanımda tercih edilir. Dikey olarak kullanılan salon tipi klimalar ise; restoran, hastane, düğün salonu ya da kapalı spor salonu gibi geniş alanlarda popüler bir seçenek olarak öne çıkar.

Split Klimaların Çalışma Prensibi ve Özellikleri Nelerdir?

Yaşam alanlarına keyif katan teknoloji harikası split klimalar, çalışma esnasında dışarıdan hava almaz. Peki, o halde bu sistem havayı nereden alır ve nasıl çalışır? Bu modellerin çalışma prensibi, ortamdan aldığı havayı iç üniteden geçirmesi esasına dayanır. Bu sayede iç ortamdaki havayı ısıtarak ya da soğutarak tekrar aynı ortama geri verirler. Modellerin ismini aldığı split ne demek sorusu ise ayrılmış, bölünmüş şeklinde cevaplanabilir. Split klimalar, çalışması sırasında çevre dostu gazları kullanmasından dolayı çevreci bir ürün olarak adlandırılır. Yeni nesil teknoloji içeren ürünler arasında yer alan split klimalar, global olarak popüler bir tercihtir. Gelişim gösteren bir sektör olan iklimlendirme alanında tercih edilen bu klimalar, elektronik bir kart aracılığı ile idare edilir. Bu durum da, kontrol yönetimi açısından verimliliği arttıran unsurlardan birisidir. Genellikle ev ya da işyerlerinde ortamı soğutmak amaçlı kullanılır. Ancak kimi zaman mevsim geçişlerinde meydana gelen hava değişimlerinde ısıtma amacıyla da kullanılabilmektedirler.

Multi Split Klima ve Avantajları

İklimlendirme sektöründe teknoloji harikası olarak öne çıkan bir diğer ürün ise multi split klimalardır. Bunun sebebi, aynı anda bir dış üniteye bağlı olarak birden çok iç ünitenin çalışmasına olanak sağlamalarıdır. Soğutucu borular aracılığı ile bu iç üniteler, dış ünite ile kolayca entegre olur. Özellikle de şehir yaşamında klima yerleştirilecek alanların yetersiz olmasına çok ideal bir çözüm sayılırlar. Sıklıkla ev ve ofis tipi kullanım için tercih edilirler. Multi split klimalar ile birden farklı yerde bulunan klimaları ayrı sistemler sayesinde aynı zamanda çalıştırmak zorunda kalmazsınız. Salon için tavan tipi olanlarını veya yatak odası için daha düşük çalışma kapasiteli olanları tercih etmek de mümkündür. İhtiyaçlarınıza uygun çözümler sizin tercihiniz ve kullanım alışkanlıklarınızla doğrudan ilgilidir. Hepsini ayrı ayrı kumanda etmenizin, enerji tasarrufu ve maksimum verimlilik anlamına da geldiğini unutmamakta fayda vardır. 

Split Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknolojik bir ürün olan split klimanın avantajlarından faydalanmaya karar verdiyseniz, doğru yoldasınız demektir. Bu ürünler, bir yandan enerji tasarruflu etmenizi sağlarken, diğer yandan ise alan tasarrufu etmenizi de sağlarlar. Peki, bu iileri teknoloji ürününü kullanmadan önce nasıl bir seçim yapmalısınız? İlk adım olarak kullanacağınız alanı göz önünde bulundurmalısınız, bu alanların büyüklüğü kritik derecede önemlidir. Bunun sebebi, seçimini yapacağınız split klima modelinin kullanacağınız alanın büyüklüğü ile bağlantılı olmasıdır. Örneğin ürünü 40 m2’den büyük olan geniş hacimli alanlarda kullanmayı düşünüyorsanız salon tipi modeller sizin için biçilmez kaftandır. Isıtma- soğutma kapasiteleri ile çalışma ses seviyesine de dikkat etmeniz gerekir. Tek dış ünite ve her odada farklı çalışma özelliği ile FujiPlus split klimalar, yaşam alanınızı keyifli bir ortama dönüştürecektir. Ulusal ve uluslararası alanda yüksek teknolojiyi tecrübesi ile birleştiren FujiPlus, 1936 yılından bu yana kullanıcılarını üst düzey müşteri memnuniyeti ile buluşturmaktadır. Dört mevsim boyunca bu konforu deneyimlemek için siz de FujiPlus’a göz atabilirsiniz.

 

Nevnes Digital AjansTCO Software