FujiPlus Support
Kullanım Klavuzları
Sıkça Sorulan Sorular
 • Klima nedir?

  Bireylerin iç mekândaki havanın sıcaklığını ayarlamak için kullandıkları klimalar; havanın soğutulmasını, nem oranının azaltılmasını sağlarken toz ve partiküllerin ortamdan uzaklaştırılmasına yardımcı olan cihazlardır. Ev, işyeri ve araçlarda kullanılabilen klimalarda temel amaç insanlara konforlu bir yaşam alanı sunmaktır. Duvar tipi klima, salon tipi klima ve multi split klima gibi çeşitleri bulunan bu cihazları ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde satın alabilirsiniz.

 • Klima Nasıl Çalışır?

  Klima çalışma prensibi buzdolaplarındaki sistemle oldukça benzeşir. Klima gazı sayesinde buharlaşma ve yoğuşma sağlanarak ortamdaki havanın sıcaklığı ayarlanır. Ev tipi klimalarda iç ünitenin içerisinden geçen klima gazı ısıyı emer ve buharlaşır. Buharlaşan gaz ortamın soğumasına yardımcı olur. Gazın buharlaşması esnasında emilen sıcak hava dış ünite yardımı ile dışarı atılır. Tüm bu işlemler sırasında klima gazının cihaz içerisindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisini kullanarak çalışır. Tam da burada klima ne kadar yakar sorusu gündeme gelir.

 • Klima Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Klima satın alınırken bireyler detaylı araştırmalar yapsa da klimanın pek çok özelliğe sahip olması dikkat edilmesi gereken özelliklerin belirli bir önem sırasına göre listelenmesi gerekir. Yaz ve kış aylarının hayat kurtarıcı ürünü olarak bilinen klimalar arasında bir tercih yaparken sizin için en iyi klima hangisi önce buna cevap bulmalısınız. Klima kapasitesi ve teknik özellikleri konusunda kesinlikle uzman desteği alırken aşağıda sıraladığımız hususları mutlaka detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

  • Klimanızın sessiz çalışması, enerji tasarrufu sağlaması ve fonksiyonel özelliklere sahip olması,
  • Yedek parça güvencesi ve satış sonrası geniş hizmetler sayesinde klimanın garanti edilmesi ,
  • Salon tipi, duvar tipi veya hava perdesi gibi farklı seçenekler arasından doğru tercihin yapılması,
  • Klima montajının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi,
  • Klima BTU hesaplaması esnasında herhangi bir hatanın yapılmaması,
  • Coğrafi özellikler, ortamın güneş alma durumu, ortamın sıcaklık kayıpları, ortamda bulunacak kişi sayısı ve hava akışı gibi unsurların dikkate alınması,
  • Özellikleri ile fark yaratırken aynı zamanda da ucuz klima olması gerekir.

  Yukarıda sıralanan hususlara dikkat edilerek satın alınan klimalarda herhangi bir sorun yaşanması mümkün değildir.

 • Inverter Klima Nedir?

  Klima satın almak isteyen bireylerin sık sık karşılaştıkları bir model olan inverter klima; inverter klima ne demek sorusunun sorulmasına neden olur. Inverter klima eski tip klimalara nazaran enerji verimliliği daha yüksek modellerdir. Klima çalışma prensibinin temelini oluşturan kompresörde yapılan değişikliklerle ortaya konan inverter klimalar daha hızlı soğutma ve ısıtma imkanı sağlar.

 • En İyi Klima Hangisidir?

  En iyi klima tabiri klişe ve çözüm odaklı olmayan bir durumu ifade eder. Klima satın alırken bireylerin en iyi klima değil en verimli klimayı satın almaları gerekir. Bu kapsamda klimanın kullanılacağı mekânın büyüklüğü ve tasarruflu klima seçenekleri arasından bir tercih yapılarak hem performansı yüksek hem de enerji tasarruflu klima tercih edilmelidir.

 • Klima Kapasitesi Nasıl Belirlenir?

  Klima kapasitesi; sıcaklığın ayarlanacağı alanın büyüklüğü ve bu alandaki sıcaklık kayıplarının ne derecede olduğu ile ilgilidir. Elektrik enerjisinin konforlu ortamlar oluşturulması mantığı ile çalışan klimalar konusunda kapasitenin doğru belirlenmesi adına FujiPlus uzmanlarından yardım almanızı öneriyoruz.

 • BTU Nedir?

  BTU; İngilizcede British Thermal Unit olarak bilinen İngiliz Isı Birimi kavramının kısaltmasıdır. Teknik açıdan 1 libre suyun sıcaklığının 1 Fahrenheit miktarında değiştirilmesi için gerekli ısı miktarını ifade eder. Klima satın alırken sık sık karşılaşabileceğiniz 9000 BTU, 12000 BTU, 18000 BTU ve 24000 BTU gibi ifadeler klimanın kapasitesini gösterir. Klimanın bir saate içerisinde ortama taşıdığı ısıyı gösteren bu değerler yükseldikçe ısıtma gücü de yükselir.

 • Split Klima Nedir?

  Split, İngilizcede ayırma anlamına gelen bir ifadedir. Split klima ile ifade edilmek istenen klimanın iç ve dış olmak üzere 2 farklı bölümden meydana geldiğidir. Ortamdaki sıcaklık değerlerini optimum seviyeye getirmeyi hedefleyen split klimalarda iki bileşeni birbirine bağlayan bakır borular soğutma işleminde önemli rol oynar. Klima gazının iç ve dış ünite arasında taşındığı split klimalarda sistemin tamamına split sistem adı verilir.

 • Multi Split Klima Nedir?

  Multi split klima aslında split klima modellerinden çok da faklı değildir. Bu klima çeşidini split klimalardan ayıran multi olmasından kaynaklanır. Multi kelimesi İngilizcede çoklu anlamında kullanılır. Multi split ile anlatılmak istenen klimanın tek dış ünite ile çoklu iç üniteye sahip olmasıdır. Özellikle ev ve iş yerlerinde dış ünite karmaşasını ortadan kaldırmak amacı ile kullanılan multi split klimalar fiyat avantajı ile de ön plana çıkar.

 • Salon Tipi Klima Nedir?

  Salon tipi klima; insan hareketliliğinin ve hava akışının çok yüksek olduğu alanlarda kullanılan klima çeşididir. Sıcaklığın ayarlanacağı mekanın çok büyük olması ve ısı kayıplarının ciddi seviyelerde olduğu mekanlar için ideal bir tercih olan salon tipi klimalar genellikle hastane, cami, eczane ve büyük ofislerde kullanılır. 40.000 BTU ve daha yüksek kapasitelere sahip salon tipi klimalar ev tipi klimaların aksine duvara monte edilmez. Ortamın belli bir köşesine konan salon tipi klimalar dekoratif  özellikleri sayesinde sade bir görünüm sunar.

 • Ev Tipi Klima Nedir?

  Ev tipi klima veya duvar tipi klima olarak adlandırılan bu ürünler en yoğun kullanılan iklimlendirme ekipmanlarıdır. Duvarın üst kısmına asılan ve genel anlamda 9000 BTU ile 24000 BTU arasında değişen kapasitelere sahip ev tipi klimalar sadece evlerde değil küçük ofis ve kliniklerde de kullanılabilir.

 • Hava Perdesi Nedir?

  Hava perdesi; klima sistemlerinden farklı olarak havanın ısıtılması veya soğutulmasından ziyade belirli sıcaklıktaki bir havanın değerini korunması adına kullanılan sistemlerdir. Dışarıdan gelebilecek sıcak hava , soğuk hava, toz, nem ve sinekleri engelleyerek ortamdaki hava kalitesini optimum düzeyde tutan hava perdeleri kullanılacakları alana göre ister yatay ister dikey şekilde monte edilebilir. Soğutulmuş havanın muhafaza edilmesi amacı ile kullanılan hava perdeleri enerji verimliliğinin arttırılmasını hedefler.

 • A++ Klima Nedir?

  En iyi klima araştırması yaparken sık sık karşılaşacağınız bir model olan A sınıfı klimalar; teknolojik imkânları ile fark yaratan ve enerji verimliliğinde çok avantajlı olan klima modelleridir. Ev ve iş yerlerinde son dönemde kullanılan klimaların çok büyük bir kısmı A sınıfı klimalardan oluşur. Çevresel etkileri konusunda fark yaratan ve daha uzun ömürlü kullanım avantajlarına sahip olan A+++ klimaları FujiPlus güvencesi ile satın alabilirsiniz.

 • A++ Klima Ne Kadar Yakar?

  A++ klima ne kadar yakar sorusu klima satın alırken avantajı başlangıçta elde etmek isteyenler tarafından sıklıkla sorulur. A++ klimaların diğer sınıftaki klimalara nazaran daha az elektrik harcadığı ve bütçenize olumlu manada katkı sağladığını vurgulamak gerekir. Ancak A++ klima ne kadar yakar sorusuna net cevap vermek yerine klimanın harcayacağı elektrik miktarına etki edecek unsurları sıralamak gerekir. A++ klimalar ortam sıcaklığı, dış mekan sıcaklığı, ortamdaki ısı kaybı ve klima kapasitesine göre enerji harcar. Ancak her halükarda A++ klimalar diğer sınıftaki muadillerinden daha az enerji harcayacaktır.

 • Klima Enerji Sınıfı Nedir?

  Klimalar elektrik enerjisini kullanarak ortam sıcaklığını arttıran veya azaltan ekipmanlardır. Bu nedenle klima satın alınırken klima ne kadar yakar sorusu akla gelen ilk şeydir. Klimanın ne kadar yakacağı üzerinde etkili olan temel husus ise klima enerji sınıfıdır.

  Enerji sınıfları; enerji verimliliğinin belirli kıstaslara göre değerlendirildiği ve A ile G harfleri arasında bir sınıflandırmanın yapıldığı sistemi ifade eder. Enerji verimliliğinde G sınıfı en düşün enerji verimliliğini ifade ederken 2020 yılı itibarı ile A+++ en yüksek enerji verimliliğini sunan klima modelleridir.

 • Klima Montajı Nasıl Yapılır?

  Klima satın alırken bütün detaylara dikkat ederek bir tercihte bulunduğunuzda karşılaşacağınız temel problemlerden bir tanesi de klima montajı nasıl yapılır olur. Klima montajı genellikle klima bayilerine bağlı yetkili servisler tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu nedenle yeni klima satın aldığınızda montaj ile alakalı sizin endişelenmeniz gereken bir durum olmaz. FujiPlus kalitesi ile klimanızın keyfini sürmek için klima yetkili servisinin gelmesini beklemelisiniz.

 • Klima Montajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Klimanın çalışma prensibi borulardan geçen klima gazı üzerine kurulmuştur. Bu nedenle klimanın iç ve dış ünitesi arasındaki bağlantıyı sağlayan boruların birbirine yakın olması daha yüksek randıman verecektir. Klima konusunda uzmanlaşmış pek çok teknisyene göre klima borularının 3 ila 3.5 metre uzunluğunda olması gerekir. Maksimum 5 metre olabilecek olan boru mesafesinin 5 metreyi aştığı durumlarda verimlilik ciddi anlamda düşer.

  Klima montajı yapılırken üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesi de dış ünitenin önünün kapalı olmamasıdır. Hava giriş çıkışının sağlıklı bir şekilde olması klima verimliliğini de arttırır.

 • Dış Ünite Nereye Yerleştirilmelidir?

  Dış ünitenin yerleştirileceği yer hava giriş ve çıkışının sağlanması açısından önemlidir. Bu anlamda dış ünitenin önünün kapanmayacağı bir şekilde yüksek bir yere montaj önerilir. Ancak yüksek yere montaj sırasında ağırlık hesabı da yapılmalıdır. Zira dış nite oldukça ağır ve hacimlidir. Yanlış montaj güvenlik risklerini doğurabilir. Bunun yanı sıra dış ünitenin iç ünite ile en azından aynı seviyede olması klima gazı ve havanın akışını sağlayacaktır.

 • Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Klima montajı yapıldıktan sonra klimayı kullanacağınızda teknik servisin yönlendirmelerine mutlaka uymanız gerekir. Klimadan maksimum verim almak adına klimanın hangi sıcaklık değerinde kullanılacağını FujiPlus uzman ekibi ile birlikte kararlaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra klima verimliliğini arttırmak adına sıcaklık kaybına neden olacak giriş ve çıkışları engellemelisiniz. Klima derecesini aşırı soğuk veya sıcağa ayarlamamalısınız. Aksi takdirde klima çarpması nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

 • Klima Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

  FujiPlus kalitesi ile bir klima satın aldığınızda klimanın uzun yıllar size hizmet sunmasını beklemeniz en doğal durumlar arasındadır. Peki, klima kulanım ömrü ne kadardır? Klima gerçekten uzun yıllar boyunca kullanılabilir mi?

  Klima kullanım ömrünü belirleyen çeşitli faktörler bulunur. Bu nedenle klimanın kullanım ömrü X yıldır şeklinde net ifadeler kullanmak çok mümkün olmaz. Klima kullanım ömrünü belirlemekten ziyade kullanım ömrünü uzatacak uygulamalar gerçekleştirmeniz gerekir.

 • Klima Kullanım Ömrü Nasıl Uzatılır?

  Klimanızın kullanım ömrünü uzatmak adına sıcaklık ayarını doğru seviyede tutmanız, klimanızı çok uzun süre üst üste kullanmamanız ve klima bakımlarını düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi durumlarda bakımsız kalacak olan klimanız FujiPlus kalitesinde olsa dahi kullanım hataları nedeniyle çabuk eskiyecektir.

 • Klima Temizliği Nedir?

  Klima temizliği periyodik olarak klimanın iç ünitesini hem dışarıdan hem de içeriden temizlemek olarak ifade edilebilir. Görsel açıdan güzel görünmesi adına dışarıdan temizlemeniz gereken klimayı iç kısmından temizlemenin fonksiyonel olarak ciddi avantajları olacaktır. Zira klima içerisinde bulunan filtrelerin temiz olmaması klimanın çalışma performansını doğrudan etkileyecektir. Pek çok insanın klima filtrelerini temizleme noktasında yaşadığı tereddüt klimadan tam randıman alınmamasına neden olur. FujiPlus olarak sizlere önerimiz klima bakım ve temizliğini düzenli aralıklarla gerçekleştirmenizdir.

 • Klima Bakımı Ne Zaman Yapılır?

  Klima bakımı sadece yaz aylarında kullanılan klimalar için kullanım dönemi başı ve sonunda yapılmalıdır. Klimanın hem yaz hem de kış aylarında kullanıldığı durumlarda ise 6 ayda bir gerçekleştirilecek bakımların yeterli olacağı yaygın görüştür.

 • Evde Klima Temizliği Yapılabilir mi?

  Klima temizliği evde gerçekleştirilebilir. Klimanın teknik anlamda hasarlı olmaması ve sadece tozdan arındırılması gereken durumlarda evde klima temizliği yaparak klimanızın verimliliğini arttırabilirsiniz.

 • Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

  Evde klima temizliği yapabilmek adına öncelikli maske ve eldiven gibi sağlığınızı koruyacak ekipmanları edinmelisiniz. Bunun yanında klima temizliği esnasında kullanabileceğiniz bez, sprey ve diğer temizlik malzemelerini hazırlamalısınız.

  Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra klimanızın kapağını açın. Kapağı açtığınızda karşınıza radyatör petekleri olacaktır. Buradaki toz ve pislikleri klimadan uzaklaştırmak için elektrikli süpürgenizi kullanabilirsiniz. Ancak elektrik süpürgeyi maksimum güçte kullanmamanızı öneriyoruz. Toz ve pislikleri iyice çektikten sonra bu bölgeye sprey sıkarak yumuşak bir diş fırçası ile bölgeyi hafifçe fırçalayabilirsiniz.

  Filtrelerin iyice temizlenmediğini düşünüyorsanız filtreleri yerinden çıkararak su ile durulayabilirsiniz. Ancak durulama ve fırçalama esnasında filtrelerin yapısına zarar vermediğinizden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde temizlik yapayım derken klima fitlersine zarar vermiş olabilirsiniz.

 • Klima Gazı Nedir?

  Klima gazı; klimanın çalışmasında en temel faktörlerden bir tanesidir. Havanın ısıtılıp soğutulmasında önemli rolü üstlenen klima gazının eksikliği veya yokluğu durumunda klimanın verimli çalışmayacağı bilinmelidir.

 • Klima Gazı Neden Biter?

  Klima gazının bitmesi veya eksilmesi klimanızda bir sorunun varlığına işaret eder. Özellikle kaçak nedeniyle sık sık klima gazının tükendiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda klima soğutma veya ısıtma işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmeyeceği gibi bireyler sürekli klima gazı dolumu yapmak zorunda kalırlar. Klima gazının tükenmesinde bazen uzun süre sonra kullanım rol oynayabilir.

 • Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

  Klima gazının bittiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Klimanın dış ünitesine bağlı borulardaki durumu gözlemleyerek klima gazının bitip bitmediğini anlayabilirsiniz. Klimanız çalışır vaziyetteyken klima borularında buzlanma veya karlanma varsa klimanızın gazında bir problem var demektir. Bu durumda klimanızın yetkili servisini arayarak yardım talep edebilirsiniz.

 • Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır?

  Klimaların gazında bir eksilme söz konusu olduğunda bireylerin FujiPlus teknik servisinden yardı talep etmesi gerekir. Çünkü klima gazı doğru miktarda ve klimanın modeline göre doldurulmalıdır. Klima gazı dolumunda uzman olmayan kimseler tarafından gerçekleştirilecek dolum işlemleri klimanın olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

 • Klimanın Dış Ünitesi Su Akıtıyor, Bu Normal mi?

  Klimalar yaz aylarında sıcak havayı soğutarak üfler bu durumda dış üniteden su damlacıklarının dökülmesi oldukça normaldir. Nitekim iç üniteden dışarıya doğru uzatılan hortumun temel amacı da söz konusu su damlacıklarının sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesidir. Benzer durumun kış aylarında da görülebileceğini ifade etmek gerekir.

 • Klimadan Ses Geliyor, Ne Yapmalıyım?

  Klimanın dış ünitesi içerisinde fan ve motorun bulunduğu bir sistemi ifade eder. Kullanım esnasında söz konusu ekipmanların çalışması dış üniteden belli oranda ses çıkmasına neden olabilmektedir. Ancak kullanım esnasında daha önce hiç karşılaşmadığınız derecede yüksek bir ses çıkmaya başlamışsa klimanızda bir sorun olduğu düşünülebilir. Bu nedenle FujiPlus teknik servisi ile iletişime geçerek durum hakkında teknik yardım alabilirsiniz.

 • Klima Neden Koku Yapar?

  Klimalar sessiz ve kokusuz çalışan teknolojik cihazlardır. Ancak bireyler zaman zaman klimanın koku yapmasından yakınırlar. Genellikle hava filtresinin kirlenmesi nedeniyle ortaya çıkan koku durumunu gidermenin en sağlıklı yolu hava filtresinin düzenli aralıklarla temizlenmesidir. Böylelikle hem koku giderilmiş hem de klimanın daha verimli çalışması sağlanmış olacaktır.

 • Klima Kaç Dereceye Kadar Soğutur?

  Klimanın ortamı soğutma kapasitesi belli başlı kıstaslara göre değerlendirilir. Bu noktada dış ortamın sıcaklığı, klima kapasitesi ve ortamın büyüklüğü klimanın kaç dereceye kadar soğutma yapabileceğini gösterir. Genellikle 18 dereceye kadar soğutma yapabilen klimalar bulunsa da klimanın en randımanlı çalıştığı aralık 20 ila 22 derece aralığıdır. Bu aralık hem sağlığınızı korur hem de enerji verimliliğini sağlar.

 • Klima Çarpması Nedir?

  Yaz aylarında sıcak havalardan bunalan bireyler klimayı aşırı kullanarak serinlemeye çalışır. Ancak her şeyde olduğu gibi klimada da aşırı kullanım bazı sorunların yaşanmasına nende olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi de klima çarpmasıdır. Kapalı alanlarda klimanın üflediği soğuk havaya ciddi manada maruz kalan kişiler klima çarpması ile karşılaşır. Bu durumda sağlık sorunları yaşayan bireylerin klima kullanımında dikkatli olması elzemdir.

 • Klimanın İnsan Sağlığına Zararı Var mıdır?

  Klima; insan sağlığına olumlu etkiler ortaya çıkarması adına üretilmiş oldukça faydalı cihazlardır. Kullanım talimatında sizlere sunulan kurallar çerçevesinde klimayı kullandığınız sürece sağlık sorunları ile karşılaşmanız söz konusu olmaz. 

 • Klimalarda Db Nedir?

  Db ses seviyesini belirten ve desibel olarak ifade edilen bir ses yükseklik birimidir. Klimalar iç mekandaki hava sıcaklığını optimize eden cihazlar olmalarının yanı sıra sessiz çalışması gereken teknoloji ürünleridir. Bu nedenle bireylerin gürültü nedeniyle sağlık sorunlarını yaşamamaları adına klimalarda Db önemli olur. İnsan sağlığına olumsuz anlamda bir etki yaratmaması adına klimalarda Db seviyesinin 40 ve altında olması şarttır.

Nevnes Digital AjansTCO Software